Zwornik – określany w architekturze jako kliniec kluczowy usytuowany jest na najwyższym punkcie sklepienia. Ze względu na bogate zdobnictwo kojarzony jest z gotyckimi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.

Współczesne zworniki zmieniły nieco swoją formę, jednak nadal pełnią kluczową funkcję konstrukcyjną. Jak wybrać ten idealny zwornik? Warto dopasować go do stylu pozostałej sztukaterii, aby osiągnąć spójność. W naszej ofercie znajdą Państwo różne typy zworników, które, mamy nadzieje, spełnią Państwa oczekiwania.

Zworniki elewacyjne styropianowe 1
Zworniki elewacyjne styropianowe 2
Zworniki elewacyjne styropianowe 3
Zworniki elewacyjne styropianowe 4

Zworniki, element sztukaterii

Zwornik to element architektoniczny, który znajduje się w najwyższym punkcie sklepień. Zwany jest również klińcem kluczowym lub szczytowym. Zworniki, jako elementy sztukaterii – zarówno wewnętrznej, jak i elewacyjnej – znane były już w starożytności i stosowane właściwie w każdej epoce. Początkowo pełniły jedynie funkcje: stabilizacyjną, spajającą i konstrukcyjną, z czasem – wraz z pojawieniem się łuków krzyżowo-żebrowych – zaczęto jednak umieszczać na nich różnego rodzaju zdobienia w postaci: płaskorzeźby, innej barwy lub materiału czy też płytki o nieco większych wymiarach, na której znajdował się herb, rzeźba bądź różnego rodzaju ornamenty. Zworniki były więc także elementami prezentującymi chlubne symbole rodów.

Popularny rodzaj stukaterii elewacyjnej i wewnętrznej

Ten rodzaj sztukaterii wewnętrznej oraz elewacyjnej jest wciąż popularny, choć zdobienia zworników są nieco inne – mniej wyrafinowane, o prostszej formie, często pozbawione ornamentów lub opatrzone podstawowymi figurami geometrycznymi, jednakże jeśli zależy nam na wystylizowaniu wnętrza bądź elewacji, doskonałe będą zworniki nawiązujące pod względem zdobień do dawnych elementów sztukaterii. Szczególnie sprawdza się to w stylowych, aranżowanych na pochodzące z dawnych epok restauracjach, hotelach, domach weselnych czy budynkach mieszkalnych.

Sztukateria o charakterze klinowym

Zworniki należące do sztukaterii elewacyjnej to często elementy o charakterze klinowym, umieszczane są w sąsiedztwie okien lub drzwi – w ich centralnych punktach lub w narożnikach, dodając im wyjątkowości oraz urozmaicając powierzchnię stanowiącą tło. Jeszcze efektowniej wyglądają w sąsiedztwie ozdobnych listew, pilastrów lub gzymsów (również dostępnych w naszej ofercie). Takie otoczenie drzwi powoduje ponadto, że skupia ono uwagę obserwatorów, odwracając ją tym samym od zbyt wysokiego sufitu, a w rezultacie optycznie obniżając pomieszczenie.

Zalety sztukaterii styropianowej

Zworniki dawniej wykonywano głównie z kamienia lub cegły, z czasem jednak upowszechniono specjalistyczny – i znacznie tańszy – styropian, który w pełni imituje wzorcową formę tej sztukaterii, jest zaś dużo lższejszy, trwalszy, odporny na warunki atmosferyczne i umożliwia umieszczenie zworników w każdym momencie budowania elewacji, również po jego zakończeniu. Styropian, odpowiednio zabezpieczony, w rękach naszych specjalistów otrzymuje różnorodne kolory oraz formy, proste bądź wyszukane, w zależności od potrzeb i preferencji naszych Klientów.