Współczesne rozwiązania architektoniczne nie mają granic. Chociaż zazwyczaj skupiamy się na walorach wewnętrznych budynków, to właśnie zewnętrzna część powinna oczarować nas już przy pierwszym spojrzeniu. Aby więc urozmaicić wygląd budynków, wrócono do bonii. Co oznacza boniowanie? Otóż to nic innego jak podkreślenie układu elewacji, jej detali, dekorowanie krawędzi. Bonie elewacyjne mają za zadanie zdobić elewacje domów lub naroża ścian, filary. Chociaż w przeszłości boniowanie stosowano w kamienicach i dworach, dzisiejsi projektanci umiejętnie dopasowują bonie do każdego typu elewacji.

Bonie elewacyjne 1
Bonie elewacyjne 2
Bonie elewacyjne 3

Bonie elewacyjne

Bonie należą głównie do sztukaterii elewacyjnej i są to elementy fasady np. w formie płyt, zwykle prostokątnych lub kwadratowych, które układa się jedną obok drugiej tak, aby uzyskać między nimi szczeliny. Inną metodą – techniką zwaną boniowaniem – jest odpowiednie otynkowanie ścian, dzięki któremu uzyskuje się ozdobne rowki. Do tego celu służą np. specjalne szablony, umieszczane w prowadnicy i przytwierdzane do ścian za pomocą listew. Między tymi listwami tworzy się przestrzeń, którą następnie wypełnia się np. tynkiem, a po jego wyschnięciu listwy się usuwa. Innym sposobem na uzyskanie boni jest umieszczenie gotowych, dostępnych w naszej ofercie, specjalistycznych płyt, co znacznie skraca proces ozdabiania budynku oraz wymaga mniejszego nakładu finansowego.

Element sztukaterii

Bonie znane były już w starożytności i ozdabiano nimi głównie kamienice oraz dwory. Obecnie stosuje się je na szerszą skalę. Ten rodzaj sztukaterii elewacyjnej doskonale wygląda zarówno na ścianach, jak i w narożnikach, a ponadto w sąsiedztwie drzwi i balkonów, na filarach bądź cokołach. Urozmaicają jednolitą powierzchnię, a także wzmacniają konstrukcję oraz ukrywają drobne pęknięcia czy niedoskonałości.

Bonie elewacyjne - wykonanie i obróbka

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonuje się bonie, jest specjalistyczny, pokryty tynkiem lub żywicą akrylową, styropian, który doskonale nadaje się do sztukaterii zewnętrznej dzięki swej wyjątkowej trwałości, odporności na warunki atmosferyczne, podatności na obróbkę przez naszych specjalistów oraz dostosowywaniu się do zmian lub odchyleń ścian elewacyjnych wraz z upływem lat. Na jego powierzchni nie tworzą się żadne pęknięcia ani zniekształcenia, a styropian w pełni dostosowuje się do powierzchni, na jakiej jest zamocowany. Ponadto można go pomalować na dowolny kolor oraz łatwo przytwierdzić do ścian za pomocą kleju.

Bonie elewacyjne ozdobą budynków

Bonie, które oferujemy, są wodoodporne i wyjątkowo trwałe, dostępne w różnych wymiarach oraz zdobieniach. Jesteśmy pewni, że doskonale ozdobią zarówno Państwa budynek mieszkalny, jak i inne elewacje udostępnione lub zamieszkiwane przez Państwa.