Sztukateria to, najogólniej rzecz ujmując, zdobienia powstałe na ścianach, sufitach oraz innych płaszczyznach budynków i innych elewacji. Zasadniczo dzieli się ją na sztukaterię wewnętrzną, czyli obejmującą ornamenty umieszczane w pomieszczeniach, oraz zewnętrzną, elewacyjną. Każdy podział zawiera liczne podgrupy, na przykład do pierwszego należą listwy, rozety, wsporniki, belki sufitowe czy portale, do drugiego zaś m.in. kolumny, gzymsy, podokienniki lub bonie. Nierzadko przykłady sztukaterii mogą pojawiać się zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach, stanowiąc punkty wspólne obu grup.

sztukateria elewacyja 05
sztukateria elewacyja 06
sztukateria elewacyja 03
sztukateria elewacyja 04
sztukateria elewacyja 01
sztukateria elewacyja 02
sztukateria elewacyja
sztukateria elewacyja 2
sztukateria elewacyja 3
sztukateria elewacyja 5
sztukateria elewacyja 6

Sztukateria znana była od czasów starożytnych, czego dowodem są choćby greckie świątynie, rzymskie łuki czy egipskie płaskorzeźby. Kamienne, a z czasem również inne, ornamenty stosowano mniej lub bardziej powszechnie, w zależności od epoki oraz okresu architektonicznego czy kraju. Najczęściej zdobieniami pokrywano miejsca kultu – świątynie poświęcane bogom, jak i władcom, podkreślając – niejednokrotnie na życzenie samych zainteresowanych – ich ogromną władzę, wspaniałość i wielkość. Za pomocą sztukaterii ukazywano również ich podobizny lub wyobrażenia. Ponadto w wielu epokach stosowano motywy roślinne oraz figury geometryczne.

sztukateria elewacyja 10

Oprócz zasadniczej funkcji ozdobnej sztukateria pełniła również inne role. Na przykład dzięki gzymsom woda opadowa była odprowadzana z dachu, nie zaś na nim gromadzona. Z kolei podokienniki i podparapetniki powodowały, że deszcz czy śnieg spływał na ziemię po nich, nie zaś po ścianie, powodując wilgoć. Bonie mogły służyć jako dodatkowy element ociepleniowy, a ponadto urozmaicenie płaskiej, jednolitej i monotonnej powierzchni (co widać na zamieszczonych przez nas fotografiach). Mogły też spajać konstrukcję i ukrywać drobne jej niedoskonałości czy pęknięcia. Kolumny pierwotnie podtrzymywały konstrukcję i umożliwiły budowanie tarasów, zaś ozdobne płoty nie tylko sygnalizowały status majątkowy właściciela, ale też ukrywały przydomowe życie przed ciekawskim okiem sąsiadów i utrudniały przedostanie się do majątku ewentualnym złodziejom.

sztukateria elewacyja 11
sztukateria elewacyja 12
sztukateria elewacyja 13
sztukateria elewacyja 14
sztukateria elewacyja 15
sztukateria elewacyja 16

Również sztukateria wewnętrzna jest wielofunkcyjna może krywać rury czy kable, stabilizować konstrukcję, optycznie obniżać, podwyższać czy poszerzać wnętrze, dodawać mu przytulności, ukrywać drobne niedoskonałości ścian lub sufitu, a także urozmaicać, różnorować i wprowadzać ciekawy element do jednolitego pomieszczenia (również można to zobaczyć na naszych zdjęciach).

sztukateria wewnętrzna 1
sztukateria wewnętrzna 2
sztukateria wewnętrzna 3
sztukateria wewnętrzna 5
sztukateria wewnętrzna 6
sztukateria wewnętrzna 7

Sztukateria, tak wewnętrzna, jak i elewacyjna stosowana jest – z powodzeniem – również obecnie, czego dowodem są zdjęcia naszych realizacji, ale i wiele budynków w Państwa otoczeniu. Zdobienia pełnią najczęściej funkcję stylizacyjną – występują w willach i domach budowanych na kształt dworków, a ponadto w reastauracjach, hotelach czy domach weselnych, które wyposażone są dodatkowo w antyki i rzeźbione meble. Nie znaczy to jednak, że sztukateria pasuje jedynie do stylu dworskiego, vintage. Doskonale sprawdza się również w aranżacjach nowoczesnych, a nawet minimalistycznych – wprowadzając ciekawy kontrast i ożywiając wnętrze. Należy też dodać, że sztukateria nie musi się cechować zawijasami czy motywami roślinnymi, są to również proste kreski lub figury geometryczne, które doskonale pasują do każdego stylu – mogą to Państwo zaobserwować na niektórych naszych zdjęciach, przedstawiających zarówno sztukaterię elewacyjną, jak i wewnętrzną.

sztukateria elewacyja 18
sztukateria elewacyja 20
sztukateria elewacyja 23
sztukateria elewacyja 25
sztukateria elewacyja 26
sztukateria elewacyja 27
sztukateria elewacyja 28

Współcześnie elementy zdobiące konstrukcję budynków są coraz tańsze dzięki nowoczesnym materiałom, jak na przykład specjalistyczny styropian. Tworzywo to jest nie tylko odporne na wodę oraz inne warunki atmosferyczne, ale też niezwykle trwałe; ponadto na tyle lekkie, że można je umieścić na każdym etapie remontu, również po jego ukończeniu, a do zamocowania sztukaterii styropianowej wystarczy specjalny klej – mogą to Państwo zrobić samodzielnie. Kolejną zaletą styropianu jest jego podatność na specjalistyczną obróbkę – dzięki temu sztukateria z tego tworzywa, oferowana przez naszą firmę, jest niemal nie do odróżnienia od kamiennej czy gipsowej. Warto również dodać, że styropian można dostosować także pod względem kolorystycznym, przemalowując go na wybraną barwę.

sztukateria elewacyja 30
sztukateria elewacyja 32
sztukateria elewacyja 33
sztukateria elewacyja 34
sztukateria elewacyja 36

Jak Państwo widzą na naszych zdjęciach, sztukateria jest wciąż modną ozdobą elewacji oraz wnętrz, zwłaszcza takie jej elementy, jak bonia, gzymsy, kopuły czy listwy, jednakże nasza oferta oraz Państwa poszukiwania często są dużo szersze.

sztukateria elewacyja 37
sztukateria elewacyja 38
sztukateria elewacyja 40
sztukateria elewacyja 41
sztukateria elewacyja 42
sztukateria elewacyja 43
sztukateria elewacyja 44
sztukateria elewacyja 45
sztukateria elewacyja 46
sztukateria elewacyja 47
sztukateria elewacyja 49
sztukateria elewacyja 50
sztukateria elewacyja 51
sztukateria elewacyja 48

Niektórzy z Państwa korzystają także z innej naszej usługi – rekonstrukcji i renowacji odlewów architektonicznych – aby zachować pamięć po, często powiązanych więzami krywi lub przyjaźni, przodkach i zarazem twórcach sztukaterii. Niekiedy też podczas remontu okazuje się, że pod płaską płytą kryją się przepiękne zdobienia, które warto odnowić i zabezpieczyć. Przykłady realizacji w tym zakresie mogą Państwo obejrzeć na ostatnich zdjęciach w tym dziale.

sztukateria elewacyja 50
sztukateria elewacyja 51
sztukateria elewacyja 52
sztukateria elewacyja 53
sztukateria elewacyja 53
sztukateria elewacyja 53

Obecnie sztukateria jest atrakcyjną cenowo oraz wizualnie ozdobą domu czy budynku użytku publicznego. Rozety, listwy, belki sufitowe, gzymsy, bonie, a nawet kolumny doskonale sprawdzają się w każdym stylu architektonicznym i aranżacyjnym, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z tego prostego sposobu na wyjątkowe, unikatowe i eleganckie ozdobienie pomieszczeń lub elewacji.