Podokienniki – to kolejne istotne elementy sztukaterii zewnętrznej. Chronią ściany przed działaniem wilgoci, dodają walorów estetycznych, zaś dopasowane do elewacji, dachu i okien nadadzą Twojemu domowi niepowtarzalnego charakteru. Firma Kowal oferuje parapety najwyższej jakości, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ponieważ cenimy sobie wyrafinowany gust klientów, oferujemy podokienniki w rozmaitych kształtach i kolorach.

Podokienniki elewacyjne styropianowe 1
Podokienniki elewacyjne styropianowe 2
Podokienniki elewacyjne styropianowe 3
Podokienniki elewacyjne styropianowe 4
Podokienniki elewacyjne styropianowe 5
Podokienniki elewacyjne styropianowe 6
Podokienniki elewacyjne styropianowe 7
Podokienniki elewacyjne styropianowe 8
Podokienniki elewacyjne styropianowe 9
Podokienniki elewacyjne styropianowe 10
Podokienniki elewacyjne styropianowe 11
Podokienniki elewacyjne styropianowe 12
Podokienniki elewacyjne styropianowe 13
Podokienniki elewacyjne styropianowe 14
Podokienniki elewacyjne styropianowe 15
Podokienniki elewacyjne styropianowe 16
Podokienniki elewacyjne styropianowe 17
Podokienniki elewacyjne styropianowe 18

Podokienniki jako sztukateria elewacyjna i wewnętrzna

Jednym z elementów wciąż modnej, choć znanej już od starożytności sztukaterii zewnętrznej i wewnętrznej są podokienniki. Termin ten stosuje się często jako synonim parapetów i oznacza poziome wykończenie między oknem a ścianą, znajdujące się pod jego dolną krawędzią. Podokienniki, znajdujące się – jak nazwa wskazuje – pod oknami, przede wszystkim od strony elewacyjnej, pełnią wiele funkcji, m.in. dekoracyjną, dodając wyjątkowości oraz stylu ścianom, na których są umieszczone, a także praktyczną czy też ochronną – dzięki nim woda opadowa spływa nie na ścianę, ale na ziemię, co zabezpiecza elewację przed wilgocią. Wewnętrzne parapety mogą także pełnić funkcję elementu optycznie obniżającego pomieszczenie.

Wiekowy element sztukaterii

Podokienniki stosowano już setki lat temu, tworząc je np. z: cegły, kamienia, drewna, a z czasem również z blachy czy tworzyw sztucznych. Obecnie do ich wykonania również wykorzystuje się rozmaite materiały, a ponadto różnicuje pod względem wymiarów, kształtów, rodzajów oraz intensywności zdobienia czy budowy (np. podokienniki narożne). Oprócz sztukaterii elewacyjnej często wykonywane są podokienniki wewnętrzne, czyli mocowane w pomieszczeniach.

Sztukateria podokienna

Parapety kilkurzędowe czy zdobione to wbrew pozorom dodatek pasujący nie tylko do budynków stylizowanych na dawne, ale również utrzymanych w tonie nowoczesnym. Sztukateria pasuje bowiem do każdej kolorystyki oraz dodatków, dopełniając efekt lub kontrastując z nimi i urozmaicając jednolitą powierzchnię.

Dostosowanie sztukaterii

Podokienniki murowane, kamienne czy drewniane, zwłaszcza elewacyjne, powinny być zaplanowane już na etapie tworzenia konstrukcji, dlatego materiały te są coraz rzadziej stosowane. Z tego względu obecnie większość sztukaterii podokiennej wykonuje się z wysokiej jakości specjalistycznego styropianu, który jest odpowiednio lekki, a także trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Dzięki swej strukturze jest łatwo modyfikowalny przez naszych specjalistów, którzy wykonują na nim zarówno ormanentykę opływową, kształtną, jak i kanciastą, narożną i np. równoległą do okiennej ramy. Takie podokienniki styropianowe, dodatkowo zabezpieczane tynkiem polimerowym, można pomalować na dowolny kolor, dostosowując sztukaterię do ściany lub ją zestawiając na zasadzie kontrastu, co jest często praktykowane w nowoczesnych stylach architektonicznych.

Atuty sztukaterii styropianowej

Styropianowa sztukateria zewnętrzna jest możliwa do umieszczenia na elewacji nawet po ukończeniu budowy lub remontu i przytwierdzana za pomocą trwałego specjalistycznego kleju. Dodatkowy atut stanowi dostosowywanie się podokienników do ewentualnych zmian lub odchyleń wokół okien bądź na ścianach – sztukateria styropianowa nie wykazuje wówczas na swojej strukturze żadnych mikropęknięć czy zniekształceń.

Szeroki wybór sztukaterii podokiennej

W naszej ofercie znajdą Państwo parapety o rozmaitych kształtach, zdobieniach, wymiarach, a nawet kolorach. Wachlarz przykładów został opracowany z myślą o wyrafinowanym guście oraz indywidualnych potrzebach naszych Klientów. Każdorazowo chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiedniego modelu.