Chociaż kolumny i filary kojarzone są z wielkimi pałacami i dworami, coraz częściej pojawiają się jako elementy dekoracyjne w domach czy restauracjach. Firma KOWAL i w tym przypadku nie pozostaje obojętna i pragnie zaoferować Państwu bazy i głowice, które stanowią główne części kolumn, a ponadto pełnią funkcje dekoracyjne sztukaterii zewnętrznej. Poniżej prezentujemy rozmaite bazy – będące podstawą kolumn oraz głowice – wieńczące jej szczyt. Jeśli więc są Państwo rozmiłowani w starożytnej architekturze, wybór kolumn będzie idealny.

Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 1
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 2
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 3
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 4
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 5
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 6
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 7
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 8
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 9
Bazy i Głowice Kolumn - sztukateria dekoracyjna 10

Stosowany od wieków element sztukaterii

Bazy i głowice stanowią część (kolejno: dolną i górną) kolumn, a zarazem należą do sztukaterii. Stosowano je od wieków i w zależności od okresu czy porządku architektonicznego odpowiednio – mniej lub bardziej – zdobiono. Na przykład w czasach średniowiecza bazę pokrywano głównie motywami zwierzęcymi lub roślinnymi. Znacznie bardziej ozdobna była jednak zazwyczaj głowica, czyli górna część kolumny. Ten element sztukaterii pokrywano m.in. płaskorzeźbami o twarzach boskich czy zoomorficznych. To głównie bazy i głowice stanowiły o przyporządkowaniu kolumny czy całej budowli do odpowiedniego okresu architektonicznego.

Kolumny, bazy i głowice

Kolumny, a wraz z nimi bazy i głowice, znany były już w starożytności, jednak również dzisiaj stosuje się je jako element wystroju wnętrza oraz przy elewacji. Nierzadko można zaobserwować domy mieszkalne ozdobione przy wejściu parzystą liczbą kolumn, które równie pięknie i stylowo wyglądają w hotelach, restauracjach, domach weselnych itp. Kolumny, wyposazone w głowice i bazy, chociaż kojarzące się z kunsztem, zdobieniami oraz dworskością, sprawdzają się także w nowoczesnych wnętrzach czy przydomowych przestrzeniach, urozmaicając je i dodając im uroku.

Elegancka sztukateria

Zdobione bazy i głowice to również doskonały sposób na stylizację budynku. Szczególnie sprawdzą się w wypełnionych antykami hotelach czy też wyposażonych w balkony i rzeźbione tarasy restauracjach lub domach ślubów. Jeśli jednak gustują Państwo w tego typu stylistyce i pragną w tym tonie urzadzić również własne mieszkanie czy dom – zapewniamy, że będzie on wyjątkowy i wyróżniający się elegancją oraz pięknem.

Współczesna sztukateria

Współcześnie głowice i bazy wykonuje się z najróżniejszych materiałów, które są nie tylko trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale również możliwe do obróbki i nanoszenia na nie najróżniejszych zdobień. Jednym z najczęściej stosowanych – a zarazem polecanych przez producentów tej sztukaterii – materiałów jest specjalistyczny styropian, dodatkowo pokryty kilkoma warstwami tynku.

Bazy i głowice - szeroki wybór sztukaterii

Obecnie bazy i głowice, także w naszej ofercie, są mocno zróżnicowane pod względem zdobień, wymiarów, a także tworzywa, z którego są wykonane. Można je nabyć zarówno w wersji surowej, przed obróbką, jak i z już naniesionymi zdobieniami. Większość baz oraz głowic można malować na dowolny kolor, np. farbami akrylowymi. Dzięki temu gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie, zamieniając swój dom czy hotel w wyjątkowe, oryginalne i piękne miejsce.