Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu

Sztukateria – co to takiego?

Sztukateria to, najprościej mówiąc, rodzaj zdobień – na elewacjach oraz wewnątrz nich – które wykonywane są z różnych tworzyw, na przykład gipsu czy styropianu. W pojęciu tym zawierają się najróżniejsze listwy, błonie, gzymsy, wsporniki, łuki, rozety i inne tego typu elementy, które przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną, ale także ochronną lub modyfikującą. Sztukateria doskonale bowiem optycznie zmienia przestrzeń, w której się znajduje, czy to ją pozornie obniżając, czy poszerzając. Ponadto można nią przykryć mniejsze i większe pęknięcia czy urozmaicić i uatrakcyjnić jednolitą strukturę. Gzymsy z kolei mają zasadniczo za zadanie odprowadzać z dachu wodę opadową.

Sztukateria dawniej

Sztukateria znana była od wieków. Stosowali ją już starożytni architekci, pokrywając zdobieniami zwłaszcza świątynie. To właśnie sztukateria elewacyjna była głównym elementem odróżniającym od siebie porządki architektoniczne antyku. Niemałą rolę pełniła również w późniejszych epokach, zwłaszcza tych, w których panował przesyt oraz programowe nawiązywanie do czasów starożytnych, np. w renesansie.

Rozwijana przez setki lat, rozpowszechniana i urozmaicana stylami innych okresów czy krajów, tworzona z najróżniejszych materiałów, przetrwała do dziś w bogatej ofercie, z której możemy czerpać, ozdabiając zarówno mieszkania stylizowane, jak i proste.

Sztukateria dziś

W dzisiejszych czasach sztukaterię spotyka się w zasadzie na każdym kroku, niekiedy nawet nie do końca mając świadomość, że dane zdobienia zawierają się w tym pojęciu. Wiele bowiem domów ma gzymsy, prostsze lub bardziej skomplikowane otoczenia drzwi oraz okien czy listywy elewacyjne oraz wewnętrzne.

Często sami decydujemy się na umieszczenie sztukaterii, na przykład w pomieszczeniu w stylu vintage, czyli takim, który inspirowany jest dawnymi epokami. Sztukateria wewnętrzna, ornamentalna, dobrze wygląda z meblami antycznymi, ale nie tylko. Tak naprawdę bowiem możemy ją potraktować i jako tło czy dopełnienie wystroju, i jako element kontrastujący – na przykład zestawiając prostą, nowoczesną lampę z ozdobną rozetą.

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu

Nowoczesność zazwyczaj kojarzy nam się z prostotą – gładkimi meblami z drewna czy tworzyw sztucznych, połyskującymi blatami, dużymi dodatkami, wyrazistymi kolorami lub zastosowaniem jedynie czerni i bieli. Tego typu wystrój wnętrz to oczywiście jeden z wielu stylów proponowanych współcześnie, jednak chcąc unowocześnić mieszkanie czy dom, najczęściej do takich zabiegów czy dodatków właśnie się odwołujemy.

Wbrew pozorom nawet w minimalistycznym czy – szerzej – nowoczesnym wnętrzu sztukateria ma zastosowanie. O jednym kontraście już tutaj wspomniano, inny może dotyczyć ornamentalnych listew na wysokości wzroku, które dodatkowo optycznie obniżą pokój.

Chociaż mamy wrażenie, że zdobiona sztukateria może jedynie kontrasotwać z nowoczesnym wnętrzem, jest to wrażenie mylne, ponieważ delikatne dodatki z dziedziny sztukaterii, zwłaszcza w podobnym odcieniu do ścian, nie przykują uwagi na tyle, byśmy uznali je za dodatek z zupełnie innego stylu. Ponadto ornamenty dodadzą nieco przytulności nowoczesnemu, chłodnemu wnętrzu – zarówno pokojom, jak i łazienkom czy przedpokojom.

Jeśli jednak mamy obawy o rezultat zestawienia zdobionej sztukaterii z nowoczesnym mieszkaniem czy domem, warto poradzić się specjalisty – jesteśmy do Państwa dyspozycji.