Listwy jako element sztukaterii – funkcje i przeznaczenie

Listwy – funkcje i przeznaczenie

Listwy to jeden z najpopularniejszych elementów wykończeniowych oraz dekoracyjnych w naszych domach. Mogą być pionowe i poziome, różne pod względem tworzywa, koloru, wymiarów oraz zdobień, o określonym przeznaczeniu i względem tego nazwane, np. listwy podłogowe czy sufitowe. Listwy ornamentalne zaliczają się do sztukaterii.

Oprócz funkcji dekoracyjnej lub wykończeniowej mogą też pełnić funkcję praktyczną – możemy nimi przykryć np. kable lub drobne niedoskonałości bądź pęknięcia. Listwy podłogowe chronią też wykładzinę przez odklejeniem się oraz zabrudzeniami, zaś podparapetniki – ścianę przed wodą opadową. Ponadto listwy są błyskawicznym i niedrogim sposobem na zmianę wnętrza, również pod kątem jego optycznego obniżenia, poszerzenia itp.

Listwy mogą być wykonane z różnych materiałów, jak MDF, PCV, drewno, styropian, tynk, stal nierdzewna i inne – dobrane do stylu wnętrza czy dodatków.

Rodzaje listew

Jak już wspomniano, zasadniczy podział listew wiąże się z ich przeznaczeniem. Na rynku mamy więc m.in.:

 • - listwy podogowe – umieszczane na styku podłogi i ściany,
 • - listwy sufitowe – na styku ściany i sufitu,
 • - listwy startowe (kapinosowe) – umieszczane na elewacjach, stanowią element systemu ocieplającego,
 • - listwy podparapetowe – również na elewacjach, mogą stanowić element sztukaterii zewnętrznej,
 • - listwy progowe,
 • - listwy do wykładzin,
 • - listwy fugowe,
 • - listwy schodowe,
 • - listwy drzwiowe i okienne,
 • - listwy ścienne,
 • - listwy narożne.
rodzaje listew

Listwy jako sztukateria

Listwy ozdobne, czyli sztukateria, wciąż cieszą się dużą popularnością. Są bowiem niedrogim sposobem na dodanie wnętrzu oryginalności i uroku. Mogą podkreślać styl, w jakim dom czy mieszkanie został(-o) urządzony(-ne), ale też kontrastować z nim. Wbrew pozorom tę sztukaterię stosuje się nie tylko w pomieszczeniach stylizowanych na dawne, zagospodarowanych ornamentalnymi antykami, ale też w innych stylach, również nowoczesnych. W tego typu pomieszczeniach listwy ozdobne sprawdzają się równie dobrze, urozmaicając przestrzeń. Listwy możemy też dobrać do dodatków, np. pod względem tworzywa – drewnianych, aluminiowych itp. Sztukateria w postaci listew to również element pojawiający się na elewacjach, np. jako podparapetniki, czyli wypełnienia między parapetem a ścianą zewnętrzną budynku. Ich najważniejsza funkcja nie jest jednak dekoracyjna, ale zabezpieczająca – przed wodą opadową, która bez obecności listew spływałaby z parapetów bezpośrednio na ścianę, niszcząc ją i powodując wilgoć.

Co ciekawe, podparapetniki czy inne listwy elewacyjne wykonuje się – podobnie jak listwy wewnętrzne – ze styropianiu, zabezpieczając je odpowiednim tynkiem. Dzięki temy listwy te mają przystepną cenę, są lekkie i odporne na korozje.

listwy

Listwy jako element optycznej zmiany wnętrza

Listwy doskonale sprawdzają się też jako element oddzielający od siebie różne kolory czy struktury ścian. Na przykład ozdobne listwy, należące do sztukaterii wewnętrznej, doskonale nadają się do pomieszczeń z wysokimi sufitami, ponieważ sztukateria umieszczana na wysokości naszych oczu skupia uwagę, odwracając ją tym samym od wysokich ścian.

Podobny zabieg optycznego obniżenia sufitu możemy zastosować, umieszczając sztukaterię w postaci listew wokół drzwi, obrazów lub innych umieszczonych na ścianie, na wysokości naszych oczu, dodatków. Efekt wywpłany sztukaterię możemy wzmocnić oświetleniem punktowym.

listwy