Porady

Sztukateria, jej funkcje i zastosowanie

Współcześnie, w czasach raczej prostych konstrukcji, moda na sztukaterię jest nieco mniej widoczna, jednak wciąż obecna. Dlaczego decydujemy się na zdobione wykończenia wnętrz oraz elewacji i czym właściwie jest sztukateria?

Sztukateria elewacyjna / zewnętrzna - kolumny

W dzisiejszej architekturze korzysta się z kolumn głównie w funkcji ozdobnej - sztukaterii, a przy tym jako element stylizujący. Najczęściej kolumny umieszcza się po obu stronach drzwi, jako struktury podtrzymujące piętro, dach lub taras. Dzisiejsze kolumny są wykonane z nowoczesnych materiałów, które zapewniają wiele korzyści

Odlewy architektoniczne - renowacja elementów sztukaterii

Jak ważną rolę odgrywają zabytki w kulturze każdego kraju, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są one skarbnicą wiedzy o naszych przodkach, ich zwyczajach, umiejętnościach oraz ówczesnych modach. Dlatego też niezwykle istotne jest, by budowle sprzed wieków przetrwały w stanie maksymalnie nienaruszonym do naszych czasów i dłużej.

Listwy jako element sztukaterii – funkcje i przeznaczenie

Listwy ozdobne, czyli sztukateria, wciąż cieszą się dużą popularnością. Są bowiem niedrogim sposobem na dodanie wnętrzu oryginalności i uroku. Mogą podkreślać styl, w jakim dom czy mieszkanie został(-o) urządzony(-ne), ale też kontrastować z nim.

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu

W dzisiejszych czasach sztukaterię spotyka się w zasadzie na każdym kroku, niekiedy nawet nie do końca mając świadomość, że dane zdobienia zawierają się w tym pojęciu. Wiele bowiem domów ma gzymsy, prostsze lub bardziej skomplikowane otoczenia drzwi oraz okien czy listywy elewacyjne oraz wewnętrzne.

Sztukateria elewacyjna, wewnętrzna - zastosowanie

Sztukateria, tak zewnętrzna, jak i wewnętrzna, to atrakcyjny cenowo, różnorodny i wciąż modny sposób zdobienia naszych mieszkań i domów, który doskonale pasuje zarówno do stylizowanych, jak i nowoczesnych wnętrz oraz elewacji. Chcąc więc nadać im niepowtarzalny, wyjątkowy wygląd lub nieco je odmienić, warto wziąć pod uwagę ten rodzaj dekoracji.