Sztukateria wewętrzna jej funkcje i zastosowanie

Sztukateria

Sztukateria znana jest od wieków i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Stosuje się ją zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach: domów, mieszkań, hoteli, restauracji, obiektów spa i w wielu innych miejscach. Dzięki nowoczesnym technologiom jest też coraz przystępniejsza cenowo, a umiejętnie wykorzystana potrafi – błyskawicznie – odmienić każdą przestrzeń.

Sztukateria wewnętrzna

Sztukateria jest formą ozdobienia elewacji oraz wnętrz budynku za pomocą umieszczania na ścianach, sufitach, w okolicach drzwi, okien, kominków, schodów itp. różnego rodzaju ornamentów. Do jej tworzenia wykorzystuje się m.in.: kamień, tynk, marmur, gips, drewno, metal czy specjalistyczny styropian. Sztukateria wewnętrzna, jak sama nazwa mówi, ogranicza się do pomieszczeń, jednak wiele jej elementów wykorzystuje się także na elewacjach. Do sztukaterii wewnętrznej zaliczamy m.in.:

  • listwy (podłogowe, sufitowe, ścienne itp.),
  • gzymsy,
  • rozety,
  • podokienniki i podparapetniki,
  • profile okien i drzwi,
  • belki sufitowe,
  • wsporniki,
  • pilastry,
  • panele ścienne i sufitowe,
  • klamki,
  • poręcze,
  • kolumny wraz z głowicami i bazami itd.

Jakie funkcje pełni sztukateria wewnętrzna?

Zasadniczą cechą sztukaterii jest dekoracyjność, czyli ozdabianie, jednak pełni ona również inne funkcje. Jest doskonałą pomocą przy optycznej modyfikacji pomieszczeń, ukrywa drobne pęknięcia czy niedoskonałości ścian i sufitów, urozmaica jednolitą powierzchnię, pomaga schować instalację kablową. Sztukaterię wewnętrzną stosuje się ponadto, chcąc nadać wnętrzu specyficznego stylu, np. dawnego, co w połączeniu z antykami i np. złotymi, ciężkimi ramami daje wyjątkowy efekt. Sztukateria sprawdza się jednak również w innych stylach – klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim itd., ponieważ jej oferta pod względem wzorów – również w naszej firmie – jest wyjątkowo szeroka i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Szeroki wachlarz sztukaterii wewnętrzej prezentuje proste wzory i figury geometryczne, symetryczne lub niesymetryczne linie, aż po wymyślne, nagromadzone rzeźby, scenki czy kwiaty.

Jeśli chodzi o wspomnianą funkcję optycznej zmiany wnętrza, sztukateria to jedno z tańszych i szybszych rozwiązań, zwłaszcza ta wykonana ze styropianu, o czym jeszcze będzie mowa. Ten materiał jest bowiem bardzo konkurencyjny cenowo, a dzięki sztukaterii błyskawicznie i samodzielnie możemy:

  • optycznie obniżyć sufit,
  • optycznie go podwyższyć,
  • optycznie poszerzyć pomieszczenie,
  • dodać mu przytulności itp.

Sztukateria styropianowa – dlaczego warto?

Sztukateria znana była już w starożytności i kontynuowana właściwie przez wszystkie epoki. Formę tę rozwijano pod względem zarówno wzorów czy motywów, jak i materiałów, z których ją wykonywano. Najpopularniejsze to, wspomniane już, kamień, metal, drewno, tynk, gips czy marmur. Tworzywa te wykorzystuje się po dziś dzień, jednak znacznie popularniejszym i pod wieloma względami bardziej konkurencyjnym materiałem jest styropian.

Styropian stosowany do sztukaterii jest specjalnie opracowanym tworzywem, które w pełni odpowiada nawet najwybredniejszym gustom i wymogom klientów. Przede wszystkim wizualnie bardzo trudno go odróżnić od innych materiałów – jest niezwykle plastyczny i modyfikowalny przez specjalistów, umożliwiając wykonanie na jego powierzchni najwymyślniejszych wzorów i szczegółów. Jest też lekki, a trwałe umieszczenie go wymaga co najwyżej kleju, dzięki czemu do montażu nie jest potrzebny specjalista. Inna zaleta to możliwość pomalowania go na dowolny kolor, co doda różnorodności każdej przestrzeni, wprowadzi dynamikę i kontrast, zaś po kilku latach możemy ponownie ożywić barwę. Tutaj również wystarczą proste akcesoria – np. farby akrylowe.

Styropian do wykonania sztukaterii jest oczywiście dodatkowo zabezpieczony, np. warstwą żywicy lub gipsu, dzięki czemu świetnie nadaje się również do powierzchni elewacyjnych. Jest bowiem odporny zarówno na wodę, jak i na warunki atmosferyczne. Ponadto takie połączenie utwardza sam styropian, on zaś wspomaga elewację, dodatkowo ją stabilizując. Warto też nadmienić, że nie wymaga on ingerencji w płaszczyznę – innymi słowy, montaż sztukaterii styropianowej nie wymaga remontu.

Kolejną zaletą jest elastyczność styropianu – tworzywo to dostosowuje się do zmian powierzchni na przestrzeni lat, np. różnego rodzaju odchyleń. Jest też, jak już wspomnieliśmy, konkurencyjny cenowo i dostępny właściwie dla każdego, kto chce upiększyć swoje wnętrze mieszkalne lub je odmienić.

Przykłady i zastosowanie sztukaterii wewnętrznej

Niektóre elementy sztukaterii wewnętrznej z powodzeniem funkcjonują również jako sztukateria elewacyjna. Są to np. gzymsy, kolumny czy profile okien i drzwi. Część sztukaterii doskonale też komponuje się z innymi jej rodzajami, np. zworniki czy rozety. Poniżej przedstawiamy niektóre przykłady sztukaterii wewnętrznej, dostępne w naszej ofercie:

  • Profile okien i drzwi – to jedna z popularniejszych form sztukaterii wykorzystywanych obecnie. Mogą przyjmować różne wzory. Zasadniczo przypominają poziome, pionowe bądź umieszczane pod skosem listwy otaczające okna i/lub drzwi. Doskonale sprawdzają się w każdym stylu, zarówno wewnątrz budynku, jak i na jego elewacji.
  • Listwy – mogą mieć formę bardzo prostą lub urozmaiconą, schodkową i/lub dodatkowo pokrytą zdobieniami. Listwy stosuje się powszechnie do wykończenia np. podłóg lub tapet. Pięknie wyglądają m.in. jako połączenie ściany i sufitu, zwłaszcza w formie właśnie schodkowej lub zaokrąglonej. To też błyskawiczny sposób na optyczne obniżenie sufitu. Listwy polecane są do każdego stylu aranżacyjnego.
  • Podokienniki – w tym parapety to także sztukateria wewnętrzna oraz elewacyjna. Oprócz funkcji dekoracyjnej chronią ścianę przed wilgocią pojawiającą się na skutek spływania wody opadowej. Od strony wewnętrznej mogą tworzyć praktyczną półkę, odwracając tym samym uwagę od zbyt wysokiego sufitu. W domach, w których przebywa maluch, podokienniki pomagają też chronić jego czoło przed zderzeniem z kantem parapetu.
  • Gzymsy – chociaż kojarzone są głównie ze sztukaterią zewnętrzną i w takiej postaci znane już od starożytności, zaliczają się też do sztukaterii wewnętrznej, zwłaszcza tzw. gzymsy dekoracyjne, które zdobią np. ściany lub kominki. To zwykle poziome elementy, które, podobnie jak listwy, urozmaicają powierzchnię i odwracają uwagę od zbyt wysokiego sufitu.
  • Zworniki – to kolejna sztukateria, która występuje zarówno w funkcji zdobień wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Szczególnie kojarzone są jako element uzupełniający inne sztukaterie, np. łuki krzyżowo-żebrowe w budowlach sakralnych. Są kostkami, bryłami lub płytkami, często w kształcie prostokąta. Dziś stosuje się je również jako zwieńczenie lub połączenie listwew bądź – w charakterze elementów klinowych – profili okien i drzwi. Mogą mieć strukturę gładką lub mocno zdobioną, np. pokrytą płaskorzeźbą, jednak tego typu zworniki służą już raczej do stylizacji danego pomieszczenia. Prostsze formy spotyka się częściej oraz w różnych stylach.
  • Rozety – to sztukateria przede wszystkim wewnętrzna. Najczęściej umieszcza się je nad żyrandolem, rzadziej na ścianach. Są okrągłe lub np. ośmiokątne, o budowie pierścieniowej, niekiedy pokryte zdobieniami. Stanowią piękne tło dla wiszących lamp i dodają wnętrzu przytulności. Jest to też rodzaj sztukaterii, która niekiedy występuje w kamienicach budowanych przed wojną, a przez ich lokatorów traktowana jako element sufitu i bywa, że zupełnie niedoceniana, a nawet usuwana.
  • Kolumny, bazy i głowice – chociaż kolumny kojarzą się głównie z zewnętrzem budynku, a zwłaszcza z epokami dawniejszymi, z antykiem na czele, obecnie również są stosowane, chociaż przede wszystkim w funkcji stylizacyjnej. Część dekoratorów wnętrz nie wyobraża sobie jednak budynków stylizowanych bez kolumn, czego dowodem są niektóre restauracje czy hotele.
  • Belki sufitowe – to poziome większe listwy wykonane schodkowo lub jednolicie, które dzielą powierzchnię sufitową, urozmaicając ją. Belki sufitowe kojarzą się głównie ze stylem rustykalnym i drewnem, jednak równie dobrze sprawdza się w tej funkcji styropian. Belki pasują w zasadzie do każdego stylu, zwłaszcza w większych pomieszczeniach, i obok funkcji dekoracyjnej oraz optycznie modyfikującej pomagają ukrywać np. instalację kablową.

Sztukateria wewnętrzna to wciąż modny i polecany przez architektów wnętrz sposób na błyskawiczą odmianę pomieszczenie przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Jej montaż – zwłaszcza sztukaterii styropianowej – nie wymaga remontu i możemy ją zamocować samodzielnie oraz dowolnie pomalować, zaś prosty lub ozdobny dodatek sprawi, że nasze mieszkanie, dom, restauracja czy hotel będą wyglądały wyjątkowo, elegancko i atrakcyjnie.

Sztukateria elewacji i wewnętrzna