Elevation Moulding

Sztukateria jest znaną już od starożytności metodą architektonicznego urozmaicania elewacji oraz wnętrz najróżniejszych budynków. Najczęściej przejawia się w różnego rodzaju ornamentach pokrywających betonowe (z czasem również drewniane, metalowe itp.) elementy ścian i sufitów. Główną funkcją sztukaterii jest dekoracyjność oraz możliwość stylizowania danej konstrukcji, jednak pełni ona również inne role, m.in.: odprowadza wodę, chroniąc dach i ściany przed wilgocią, ukrywa niedoskonałości czy kable, urozmaica jednolite powierzchnie, optycznie zmienia wnętrze lub spaja konstrukcję. Sprawdza się też jako przejaw elegancji i symbol dobrego sytuowania właściciela budynku.

Przykłady sztukaterii

Sztukaterię, zarówno elewacyjną, jak i wewnętrzną, stosowano zasadniczo w ażdej epoce, mniej lub bardziej intensywnie ozdabiając budowle. Pojawiała się też ona w rozmaitych kulturach i krajach, dostosowana do lokalnych wierzeń czy aktualnych mód architektonicznych.

Sztukateria obejmuje liczne elementy, np. gzymsy, kolumny, bonie, zworniki, rozety, gzymsy, belki i listwy sufitowe, profile okien i drzwi itp. Wszystkie te przykłady oferuje jako realizacje – gotowe lub według Państwa projektów – nasza firma i o niektórych szerzej przeczytają Państwo w naszej ofercie, jak i poniżej.

Przykłady sztukaterii
Bonie elewacyjne - proste i piękne urozmaicenie powierzchni

Bonie elewacyjne - proste i piękne urozmaicenie powierzchni

Bonie to jedna z najczęściej stosowanych przejawów sztukaterii elewacyjnej. Zasadniczo umieszcza się je w celu zamaskowania pęknięć oraz urozmaicenia jednolitej powierzchni. Bonie to prostokątne lub kwadratowe płyty przytwierdzane do narożników lub na styku ścian, w rogach. Za pomocą techniki boniowania można jednak uzyskać taki efekt bez umieszczania dodatkowych elementów – na otynkowaną powierzchnię nanosi się rowki za pomocą listew i prowadnicy.

Bonie, jak już wspomneliśmy, pełnią głównie funkcje zdobieniowe, jednak doskonale wzmacniają też konstrukcję i stabilizują ją. To także atrakcyjny cenowo sposób na dodanie elegancji czy wystylizowanie budynku. Więcej szczegółów na temat boni oraz techniki boniowania znajdą Państwo tutaj: Bonie elewacyjne.

Bonie elewacyjne - proste i piękne urozmaicenie powierzchni

Bonie elewacyjne w naszej ofercie

Nasza firma również oferuje usługi w zakresie boniowania. Korzystamy z wysokiej jakości wodoodpornego, specjalistycznego styropianu, który do złudzenia przypomina betonowe bonia, a ponadto można go pomalować na dowolny kolor oraz umieścić w dowolnym momencie, również na już wykończonej elewacji. Sposób mocowania jest bardzo prosty i nie wymaga kompetencji specjalistycznych – wystarczy odpowiedni klej oraz precyzja.

Styropian, który stosujemy, to tworzywo polecane przez większość producentów sztukaterii ze względu na rozmaitość zalet. Oprócz walorów przedstawionych powyżej, jest także konkurencyjny cenowo wobec bardziej tradycyjnych materiałów. Ponadto sztukateria styropianowa jest dość elastyczna, co skutkuje dostosowywaniem się do odchyleń konstrukcji lub innego rodzaju jej zmian bez ryzyka pęknięć czy odklejenia się ozdoby. Dzięki temu nie ma konieczności modyfikowania jej, zatem styropianowa sztukateria to ozdoba na lata.

zobacz bonie elewacyjne w naszej ofercie
Bonie elewacyjne w naszej ofercie
gzymsy

Gzymsy jako ozdoba i ochrona w naszy domach

Kolejnym przejawem sztukaterii, zarówno elewacyjnej, jak i wewnętrznej, są gzymsy. Dawniej umieszczano je zwłaszcza na szczycie (dachu) budowli, gdzie pełniły funkcję ochronną, odprowadzając wodę opadową. Jako część wysunięta przed lico muru, a zarazem mocno rzucająca się w oczy, zaczęły przybierać coraz odważniejsze formy i kształty – zakańczano je nawet podobiznami głów zwierzęcych lub ludzkich. Z czasem gzymsy przeniesiono również do wnętrz, umieszczając je np. na styku ścian i sufitów, pod blatami kominkowymi czy w pobliżu ścian i drzwi. Wówczas pełniły już przede wszystkim funkcję ozdobną i stylizacyjną, co praktykuje się do dziś. Więcej szczegółów na temat gzymsów oraz trochę historii znajdą Państwo tutaj: Gzymsy.

Bonie elewacyjne - proste i piękne urozmaicenie powierzchni

Gzymsy w naszej ofercie

Obecnie gzymsy kojarzą się nam z pewną elegancją, a także wyższym statusem materialnym, być może dlatego, że często ozdabiają piękne, niekiedy stylizowane, wille czy dworki. Same gzymsy nie muszą być jednak drogie – dzięki nowoczesnej technologii możemy tworzyć tę sztukaterię w różnych formach na bazie specjalistycznego styropianu, o którym była już mowa. Takie gzymsy wizualnie niczym sie nie różnią od tynkowanych czy betonowych zdobień, są zaś lżejsze, nie uszkadzają elewacji, a ponadto można je umieścić w każdym momencie – również po ukończeniu remontu. Nasi specjaliści dodatkowo je zabezpieczają oraz umieszczają na nich zdobienia i kształty gotowe lub według Państwa pomysłów.

Gzymsy zaprojektowane przez naszą firmę to nie tylko elegancja, ale także m.in. przystępny cenowo oraz prosty sposób na optyczne obniżenie pomieszczenia czy jego wystylizowanie:

zobacz gzymsy w naszej ofercie
gzymsy
Listwy jako wielofunkcyjna sztukateria wewnętrzna

Listwy jako wielofunkcyjna sztukateria wewnętrzna

Listwy to zasadniczo – choć nie tylko – sztukateria wewnętrzna, którą umieszcza się zwykle na styku ściany i podłogi lub sufitu. Podobnie jak gzymsy, mogą pełnić funkcję dekoracyjną, stylizacyjną, a także praktyczną – w listwach mamy możliwość ukrycia instalacji kablowej czy drobnych niedoskonałości powierzchni. Więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj Listwy sufitowe.

Listwy jako wielofunkcyjna sztukateria wewnętrzna

Listwy sufitowe w naszej ofercie

Nasza firma – wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, postanowiła poszerzyć ofertę w tym zakresie i oprócz typowych listew przysufitowych oferujemy jeszcze inne typy tej sztukaterii, w tym listwy mocowane w dowolnym miejscu na płaszczyźnie sufitu czy też takie, które z powodzeniem zastąpią ramę obrazu lub stworzą ciekawe, oryginalne tło dla żyrandola. Listwy wykonujemy na wymiar i – podobnie jak inne formy sztukaterii – jako gotowe wzory bądź realizacje projektów stworzonych przez naszych Klientów. Jednym z takich przykładów jest umieszczone na poniższej fotografii urozmaicenie gładkiej powierzchni sufitowej, a zarazem wystylizowanie pomieszczenia i optyczne jego obniżenie właśnie za pomocą listew.

zobacz listwy sufitowe w naszej ofercie
Listwy sufitowe
Profile drzwi i okien

Profile drzwi i okien

Profile drzwi, a zwłaszcza okien są często spotykane zarówno w miastach, jak i na wsiach, choć być może, widząc te elementy, nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie przekawy sztukaterii. Profile drzwi i okien były stosowane zwłaszcza dawniej, jednak i dziś cieszą się popularnością. Tak jak każda sztukateria wewnętrzna i elewacyjna pełnią funkcję dekoracyjną oraz stylizującą, a ponadto praktyczną – stabilizują konstrukcję oraz ukrywają niedoskonałości. Ponadto, zwłaszcza profile okien, powodują, że woda spływa po nich, nie zaś po ścianie, co chroni ją przed wilgocią. Są też przydatne, kiedy mamy wysunięte parapety, a w domu znajdują się dzieci – zdobienia te wypełnią lukę między ścianą a parapetę, chroniąc czoło malucha przed zranieniem.

Chcąc spełnić różnorodne oczekiwania naszych Klientów, oferujemy tę sztukaterię w najrozmaitszych formach – nieco bardziej prostych, jak i urozmaiconych, zróżnicowanych pod względem parametrów, stopnia szczelności, wytrzymałości.

Profile drzwi i okien

Podokienniki, wielofunkcyjna sztukateria elewacyjna

Podokienniki, czyli – jak sama nazwa mówi – elementy znajdujące się pod oknami, niekiedy określane również jako parapety, to sztukateria wielofunkcyjna. Tworzone były już w epoce starożytnej jako mniej lub bardziej ozdobne dodatki budowli. Jedną z ról, jaką pełnią, jest płynne odprowadzanie wody opadowej z parapetów, dzięki czemu ściany pod oknami nie ulegają zwilgotnieniu. Podokienniki mogą też zapobiegać zranieniu przez uczące się chodzić dzieci, a ponadto stabilizować konstrukcję. Jako sztuka elewacyjna urozmaicają jednolitą przestrzeń, dodając jej elegancji i uroku. Rozmaicie zdobione, proste lub mocno ornamentalne, wykonane z różnych materiałów, świetnie nadają się do każdego stylu budynku i jego wnęteza.

Podokienniki, wielofunkcyjna sztukateria elewacyjna
Podokienniki w naszej ofercie

Podokienniki w naszej ofercie

Nasza oferta w zakresie podokienników elewacyjnych oraz wewnętrznych jest bardzo szeroka i dostosowana do różnych gustów Klienta. Oferujemy podokiennniki schodkowe o rozmaitym stopniu zdobienia oraz o różnych wymiarach i kolorach. Do ich wykonania stosujemy nowoczesny, specjalistyczny styropian, który doskonale nadaje się do tworzenia zarówno sztukaterii wewnętrznej, jak i zewnętrznej – jest wyjątkowo trwały, wodoodporny, dopasowuje się do zmian budowli na przestrzeni lat, umożliwia pokrycie go dowolnym kolorem, a także umieszczenie go na elewacji lub wewnątrz niej w dowolnym momencie – w odróżnieniu np. od sztukaterii betonowej. Styropian, który stosujemy, jest tworzywem wykorzystywanym na całym świecie, konkurencyjnym również pod względem cenowym.

zobacz podokienniki w naszej ofercie
Podokienniki w naszej ofercie

Zworniki, czyli gotyk w naszych domach

Zworniki to element sztukaterii zewnętrznej oraz zewnętrznej i w obu formach znane są od czasów najdawniejszych. Najczęściej kojarzone z gotyckimi sklepieniami jako ich część spajająca, stabilizująca, ale i wieńcząca zdobienie. Niekiedy funkcjonowały jako proste płytki lub figury geometryczne, zwykle jednak umieszczano na nich zdobienia lub płaskorzeźby. Dziś należą do rzadziej wybieranej sztukaterii, jednak również spotykanej – np. w sąsiedztwie drzwi i okien, listew czy gzymsów – głównie więc jako element większej całości, w zestawie z inną sztukaterią.

Zworniki, czyli gotyk w naszych domach
Zworniki w naszej ofercie

Zworniki w naszej ofercie

Chociaż zworniki są mniej popularne niż np. wspomniane gzymsy czy bonie, ta sztukateria również pojawia się w Państwa zapytaniach, dlatego postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę także o te zdobienia. Zworniki przygotowane przez naszych specjalistów są trwałe, a jednocześnie lekkie, doskonałe jako element sztukaterii zarówno wewnętrz budynku, jak i na elewacji. Znajdą Państwo u nas rozmaite wzory, które w pełni sprawdzają się jako osobna sztukateria, jak i jako element wzbogacający listwy, gzymsy czy profile drzwi i okien – takie zestawu mogą Państwo skompletować, a nasi specjaliści chętnie Państwu w tym zakresie doradzą.

zobacz zworniki w naszej ofercie
Zworniki w naszej ofercie

Rozety, ekskluzywna sztukateria na każdą kieszeń

Rozety współcześnie kojarzą nam się z gipsowymi lub styropianowymi elementami występującymi na suficie w okolicach żyrandola, najczęściej w formie okrągłej lub wielokątnej. Mało kto jednak ma świadomość, że ta sztukateria znana jest od wieków, choć w nieco innej formie. W epokach dawniejszych rozetami nazywano bowiem ścienne – najcześciej znajdujące się w kościołach – witraże, ale też elementy ornamentalne umieszczane na plafonie, stiuku lub suficie.

Nasza oferta obejmuje rozety w różnorodnych kształtach i rodzajach, doskonałe zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i stylizowanych. Są wykonane głównie ze specjalistycznego styropianu, który łatwo można umieścić na dowolnej powierzchni jedynie za pomocą kleju, a także pomalować na dowolny kolor. W rękach naszych specjalistów ta sztukateria styropianowa przyjmuje dowolne formy i niczym się nie różni od znacznie droższych rozet, np. gipsowych. Rozety świetnie urozmaicają jednolitą powierzchnię i dodają lampom ciekawego tła, jednakże sprawdzają się również jako zdobienia na ścianach, dodatkowo optycznie obniżając wnętrze i nadając mu przytulności.

zobacz rozety w naszej ofercie
Rozety, ekskluzywna sztukateria na każdą kieszeń
Bazy i głowice

Bazy i głowice

Bazy i głowice to części kolumny, które należą do sztukaterii; były też nośnikiem informacji m.in. o rodzaju okresu architektonicznego oraz przeznaczeniu budowli, którą zdobiły. Chociaż stosowane są dziś w mniejszym stopniu niż np. w starożytności, spotykane są również obecnie, m.in. w stylizowanych restauracjach, hotelach czy willach, pełniąc głównie funkcję stylizacyjną, ale też stabilizującą. Niekiedy występują także jako sztukateria wewnętrzna.

Wychodząc naprzeciw rozmaitym potrzebom oraz gustom naszych Klientów, firma Kowal także ma w ofercie rozmaite bazy i głowice, zróżnicowane pod wględem wymiarów oraz kształtów. Nasza sztukateria jest wykonana przez profesjonalistów, dzięki czemu mają Państwo pewność, że nasze produkty będą zdobiły Państwa budynki przez lata, pozostając odporne na wodę oraz warunki atmosferyczne i wspaniale uzupełniając elewację.

zobacz bazy i głowice w naszej ofercie
Bazy i głowice

Belki sufitowe praktyczna i dekoracyjna sztukateria wewnętrzna

Belki sufitowe również stosowane są od wieków, chociaż ten element niekoniecznie kojarzony był ze sztukaterią. Dawniej zasadniczą ich funkcją była bowiem stabilizacja konstrukcji oraz jej uspójnienie. Dzisiaj belki sufitowe pełnią zwłaszcza rolę estetyczną, urozmaicając jednolitą płaszczyznę i stylizując ją za niewielkie pieniądze. Ponadto ta sztukateria wewnętrzna pomaga nam ukryć drobne pęknięcia na suficie czy instalację kablową.

Nasza oferta belek sufitowych jest bogata i różnorodna, dostosowana do najróżniejszych Państwa wymogów. Każdy wzór dodatkowo możemy zmodyfikować według Państwa życzenia. Do wykonania tej sztukaterii wykorzystujemy głównie specjalistyczny styropian, stosowany na całym świecie z wielu względów, m.in. wyjątkowej trwałości, konkurencyjności cenowej, lekkości, możliwości umieszczenia go przez Klienta samodzielnie, jak również modyfikowalności przez naszych specjalistów, dzięki czemu nasze belki do złudzenia przypominają belki rustykalne. Doskonale sprawdzają się w każdej stylistyce oraz w dowolnym wnętrzu, czy to hoteli lub restauracji, czy też domu bądź mieszkania.

zobacz rozety w naszej ofercie
Belki sufitowe praktyczna i dekoracyjna sztukateria wewnętrzna
Sztukateria wewnętrzna, błyskawiczna odmiana naszych mieszkań

Sztukateria wewnętrzna, błyskawiczna odmiana naszych mieszkań

Sztukateria wewnętrzna, podobnie jak elewacyjna, znana jest i stosowana od wieków. W niektórych epokach pełniła konkretne funkcje, np. podkreślała przeznaczenie budowli, w innych zaś stosowano ją głównie w celach praktycznych. Różnego rodzaju parapety, listwy, gzymsy, profile itp. wykonywane są z rozmaitych tworzyw, mają różnorodne wzory, wymiary i kolory, a ich oferta, na rynku polskim, jak i zagranicznym – również przez naszą firmę – jest stale poszerzana.

irma Kowal również cieszy się bogatą i wciąż poszerzaną ofertą sztukaterii wewnętrznej. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przygotowujemy profesjonalne jej elementy w konkurencyjnych cenach. Znajdą tu Państwo listwy i belki sufitowe, bazy i głowice, gzymsy, podokienniki, zworniki, rozety oraz wiele innych przejawów sztukaterii, która wspaniale ozdobi Państwa wnętrza mieszkalne czy też biznesowe, pełniąc wiele dodatkowych, praktycznych funkcji.

zobacz sztukaterię wewnętrzną w naszej ofercie
Sztukateria wewnętrzna, błyskawiczna odmiana naszych mieszkań